Zginanie jest jednym z kluczowych zagadnień w wytrzymałości materiałów, odgrywającym istotną rolę w projektowaniu i analizie elementów konstrukcyjnych. Zginanie dzielimy na dosyć szerokie i różnorodne poddziały jak zginanie proste, zginanie poprzeczne i zginanie ukośne. W trzech osobnych wstępach opiszemy krótko każde z tych zagadnień.
Zginanie proste to rodzaj zginania, który występuje, gdy obciążenie działa w jednej płaszczyźnie i powoduje wygięcie elementu w tej samej płaszczyźnie. Jest to najprostszy typ zginania w praktyce inżynierskiej.
Podczas analizy zginania prostego obliczamy momenty zginające oraz naprężenia w przekroju poprzecznym elementu, aby zapewnić, że materiał i konstrukcja wytrzymają planowane obciążenia bez uszkodzeń.
Równanie naprężenia normalnego uwzględniające działanie momentu zginającego w jednej płaszczyźnie (tutaj płaszczyzna obciążenia jest pionowo, wektor momentu powstaje w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny zginania, czyli poziomo):
$$\sigma(x) = \frac{M_y}{I_y} \cdot z$$
gdzie:
• \( \sigma \) to naprężenie normalne,
• \( M_y \) to moment zginający,
• \( z \) to odległość od osi obojętnej do punktu przekroju, w którym chcemy obliczyć naprężenia,
• \( I_y \) to moment bezwładności przekroju poprzecznego
Dla bardziej dociekliwych - wzór który opisaliśmy powyżej można wykorzystać dzięki założeniu dla zginania hipotezy płaskich przekrojów Bernoulliego.
Wyprowadzenie tego wzoru znajdziecie tutaj.
Rys1. Wykres naprężeń normalnych dla przypadku zginania prostego
Oczywiście kwestią założenia jest nazewnictwo osi przekroju poprzecznego, w przykładzie powyżej to y,z – z tymi oznaczeniami związane są oznaczenia we wzorze na naprężenia. Zwrot wektora momentu zależny jest od wykresu momentu, a konkretnie od tego czy rozciąga włókna dolne czy górne w punkcie belki który analizujemy (najczęściej analizujemy punkt w którym występuje największy moment na całej belce).
W elemencie zginanym prosto występuje oś obojętna, czyli linia w przekroju poprzecznym, która nie jest ani rozciągana, ani ściskana. Pokrywa się ona zawsze z wektorem momentu i dzieli przekrój na część rozciąganą i ściskaną.
Zrozumienie zginania prostego jest podstawą do dalszych, bardziej skomplikowanych analiz zginania i projektowania wytrzymałych konstrukcji.
Do dyspozycji masz kursy wideo oraz szeroką bazę zadań z rozwiązaniami dla każdego rodzaju zginania osobno.
ZOBACZ TEŻ