Lista zadań
Przykład 1
Swobodnie podparta belka o przekroju przedstawionym na poniższym rysunku obciążona jest siłą P=100 kN. Sprawdzić wartości naprężeń w punktach krytycznych przekroju niebezpiecznego. W obliczeniach zastosować hipotezę HMH. Wykonać wykresu momentów zginających i sił poprzecznych oraz rozkładu naprężeń wzdluż wysokości przekroju. Naprężenia dopuszczalne odpowiednio wynoszą: \(k_r=120\ MPa, k_c=80\ MPa\).
Przykład 2
Swobodnie podparta belka o przekroju przedstawionym na poniższym rysunku obciążona jest siłą 30 kN. Wykonać wykresu momentów zginających i sił poprzecznych oraz rozkładu naprężeń wzdłuż wysokości przekroju.
Przykład 3
Swobodnie podparta belka o przekroju przedstawionym na poniższym rysunku obciążona jest symetrycznie siłami skupionymi i obciążeniem ciągłym. Wykonać wykresu momentów zginających i sił poprzecznych oraz rozkładu naprężeń wzdłuż wysokości przekroju.
Przykład 4
Swobodnie podparta belka o przekroju przedstawionym na poniższym rysunku obciążona jest obciążeniem ciągłym. Wykonać wykresy momentów zginających i sił poprzecznych oraz rozkładu naprężeń wzdłuż wysokości oraz szerokości przekroju.
Przykład 5
Dany jest przekrój poprzeczny belki obciążony siłą tnącą Qz=60 kN. Obliczyć naprężenia styczne w punkcie K przekroju poprzecznego.
Przykład 6
Swobodnie podparta belka o przekroju przedstawionym na poniższym rysunku obciążona jest obciążeniem ciągłym. Dla przekroju belki w którym występuje największa siła tnąca wykonać wykresy rozkładu naprężeń wzdłuż wysokości przekroju.
Przykład 7
Dla przekroju jak na rysunku wyznaczyć wartości naprężeń gnących i tnących w zaznaczonych punktach oraz sporządzić wykresy tych naprężeń, jeżeli wiadomo, iż w przekroju tym moment gnący wynosi M=5kNm, zaś siła tnąca T=100kN.
Przykład 8
Dla przekroju jak na rysunku wyznaczyć wartości naprężeń gnących i tnących w zaznaczonych punktach oraz sporządzić wykresy tych naprężeń, jeżeli wiadomo, iż w przekroju tym moment gnący wynosi M=5kNm, zaś siła tnąca T=100kN.
Przykład 9
Belka wspornikowa jednostronnie utwierdzona o przekroju prostokątnym obciążona jest na końcu siłą P. Znaleźć stosunek największych naprężeń normalnych w przekroju niebezpiecznym do maksymalnych naprężeń tnących.
Przykład 10
Spawany dwuteownik jak na rysunku obciążony jest siłą tnącą T=40kN. Znając naprężenia dopuszczalne dla materiału spoiny kt=80MPa obliczyć: a) minimalną grubość a1 spoin, jeżeli będą to spoiny ciągłe. b) podziałkę t spoin jeżeli ich grubość wynosi a=5mm, zaś długość l=50mm